2013-2014 Achievments (Policy)

University of Binghamton Tournament (September 20-22, 2013) 

Varsity Division:

Jared Wright and Dan Powers – Champions

Varsity Speaker Awards: Jared Wright – 5th Speaker

Novice Division:

Shohini Kundu and David Rooney – Finalists
Seungyeong Ro and Max Weisbrod – Semifinalists
Jennifer Kim and Julius Kairey – Quarterfinalists
Rachel Armstrong and Anthony Hawkins – Octofinalists
Adnan Muttalib and Kevin Kay – Octofinalists
Kelly McClure and Alex Chakrin – Octofinalists

Novice Speaker Awards:

David Rooney – 2nd Speaker
Shohini Kundu – 4th Speaker
Julius Kairey – 8th Speaker
Kelly McClure – 9th Speaker

University of Rochester Tournament (September 27-29, 2013)

Junior Varsity Division: Lisa Leibfried and Nick Rasch – Finalists

Junior Varsity Speaker Awards:

Lisa Leibfried – 7th Speaker
Nick Rasch – 9th Speaker

Novice Division:

Seungyeong Ro and David Rooney – Finalists/Champions (Closed out the final round)
Corbin Green and Max Weisbrod – Finalists/Champions (Closed out the final round)
Kelly McClure and Annissa Mosher – Semifinalists (Walked over)

Novice Speaker Awards:

David Rooney – 1st Speaker
Max Weisbrod – 2nd Speaker
Annissa Mosher – 4th Speaker
Corben Green – 5th Speaker
Seungyeong Ro – 6th Speaker
Kelly McClure – 6th Speaker

West Point Academy (October 18-20, 2013)

Novice Division:

Seungyeong Ro and David Rooney – Semifinalists
Shohini Kundu and Max Weisbrod – Quarterfinalists
Rachel Armstrong and Anshu Gaur – Octafinalists

University of Vermont (November 2-3, 2013)

Varsity Division:

Michelle Huang and Dan Powers – Semifinalists

Novice Division:

Kelly McClure and Annissa Mosher – Finalists/Champions (Closed out the final round)
David Rooney and Seungyeong Ro –Finalists/Champions (Closed out the final round)
Corben Green and Moseh Cho – Semifinalists
Sabtain Ali and Brian Huggins – Quarterfinalists

Novice Speaker Awards:

Kelly McClure – 1st Speaker
Annissa Mosher – 2nd Speaker
David Rooney – 4th Speaker
Seungyeong Ro – 5th Speaker
Corben Green – 8th Speaker

University of South California

Junior Varsity Division: Kelly McClure and Shohini Kundu – Semifinalists

Junior Varsity Speaker Awards: Shohini Kundu – 8th Speaker

Cal-State Fullerton University

Novice Division: Kelly McClure and Shohini Kundu – Finalists

Novice Speaker Awards:

Shohini Kundu – 4th Speaker
Kelly McClure – 5th Speaker

Ithaca College Sydney Landon IV (February 8-10, 2014)

Varsity Division:
Michelle Huang and Daniel Powers—Champions

Varsity Speaker Awards:
Daniel Powers – 3rd Speaker
Michelle Huang – 4th Speaker
Nick Rasch – 10th Speaker

Junior Varsity Division:
Lisa Leibfried and Nicholas Rasch—Finalists

Junior Varsity Speaker Awards:

Lisa Leibfried – 2nd Speaker

Novice Division:
Shohini Kundu and David Rooney—Champions

Novice Speaker Awards:
1st speaker: Shohini Kundu
3rd speaker: David Rooney

CEDA East Regionals at West Conn (February 22-23, 2014)

Novice Division:
Shohini Kundu and David Rooney–Quarterfinalist

Novice Speaker Awards:
Shohini Kundu – 5th Speaker
David Rooney – 6th Speaker

National Junior Varsity and Novice Championship at George Mason (March 8-10, 2014)

Novice Division:
Shohini Kundu and David Rooney—Octofinalists

Novice Speaker Awards:
David Rooney – 3rd Speaker
Shohini Kundu – 4th Speaker

CEDA Nationals at Indiana University (March 21-24, 2014)

Novice Division:
Shohini Kundu and David Rooney — Semifinalists

Leave a Reply