2010-2011 Achievements (Policy)

» Program Highlights 2010-2011

232 debate rounds won
2 tournaments won, 9 final round appearances, 29 elimination round appearances
35 individual speaker awards
4th place — National Cross Examination Debate Association (CEDA) rankings
5th place — National Debate Tournament rankings
“Sweet 16” at CEDA Nationals
2 teams qualified for the National Debate Tournament

Binghamton University (September 17-19)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 6-0, 1st seed, co-champions
Daniel Lee & Jason Wright — 5-1, 2nd seed, co-champions
Michael Alexander Kats-Rubin & Daniel Powers — 3-3, 11th seed, octafinalists
Matt Slemon & Jesse Klinger — 3-3

John Karin — 2nd speaker
Jason Wright — 3rd speaker
Daniel Himmelstein — 6th speaker

Wins over — James Madison, Pittsburgh, Liberty, CUNY, Western Connecticut, Vermont, Rochester, West Virginia, Rutgers

JV

Jay Wexler & Kristina Francillon — 2-4

Wins over — Rochester, CUNY

Novice

Will Drolz-Parker & Spencer Sheaff — 4-2, 7th seed, co-champions
Serin Choi & Kevin Chen — 4-2, 10th seed, co-champions
Colleen Brisport & Maxine Adams — 3-3, 19th seed, double octafinalists
Shriya Patniak & Christine Yo — 2-4

Spencer Sheaff — 2nd speaker
Serin Choi — 7th speaker
Maxine Adams — 16th speaker
Will Drolz-Parker — 18th speaker

Wins over — US Military Academy, Liberty, West Virginia, George Mason, Vermont, Fordham, Western Connecticut, James Madison

Northwestern University (October 2-4)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 3-5
Daniel Lee & Jason Wright — 5-3, missed on points

Wins over — Dartmouth, Iowa, Minnesota, Kentucky, Michigan State, Wake Forest

Cape Cod Community College (October 16-17)

Novice

Spencer Sheaff & Darius Nikmanjard — 4-2, 3rd seed, finals
Suraj Bhatia & Anthony Hawkins — 2-4

Spencer Sheaff — 1st speaker
Darius Nikmanjard — 6th speaker

Wins over — Vermont, NYU, Fordham

US Military Academy (October 22-24)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 6-0, 1st seed, semifinals
Daniel Lee & Jason Wright — 4-2, 6th seed, finals

John Karin — 1st speaker
Jason Wright — 6th speaker
Daniel Himmelstein — 19th speaker

Wins over — Liberty, Towson, Rochester, Boston College, Binghamton, Vermont, US Military Academy

JV

Michael Alexander Kats-Rubin & Daniel Powers — 4-2, 8th seed, finals

Michael Alexander Kats-Rubin — 7th speaker

Wins over — Boston College, George Mason, US Military Academy, James Madison, Western Connecticut, Binghamton, Liberty

Novice

Spencer Sheaff & Amber Tya Watkins — 5-1, 7th seed, octafinalists
Kristina Francillon & Angela Lee — 4-2, 10th seed, double octafinalists
Colleen Brisport & Maxine Adams — 4-2, 11th seed, octafinalists
Serin Choi & Kevin Chen — 3-3

Spencer Sheaff — 12th speaker
Angela Lee — 16th speaker
Maxine Adams — 19th speaker

Wins over — Monmouth, CUNY, West Virginia, Wilkes, New School, Liberty, Binghamton, Fordham, Rochester, Miami (Florida), Clarion, George Mason

Harvard University (October 30-November 1)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 3-5
Daniel Lee & Jason Wright — 3-5

Jason Wright — 36th speaker

Wins over — Georgia, Wake Forest, Puget Sound, Georgetown, Michigan

University of Vermont (November 6-7)

Open

Michael Alexander Kats-Rubin & Daniel Powers — 1-4

Michael Alexander Kats-Rubin — 4th speaker

Wins over — Amherst

JV

Scott Flanz & Daniel Lee — 4-1, 1st seed, semifinals

Daniel Lee — 1st speaker
Scott Flanz — 6th speaker

Wins over — US Military Academy, Binghamton, Rochester, Boston College

Novice

Kevin Chen & Spencer Sheaff — 5-0, 1st seed, quarterfinalists
Kieran Dunne & Angela Lu — 4-1, 8th seed
Serin Choi & Christine Yo — 3-2, 13th seed

Spencer Sheaff — 2nd speaker
Serin Choi — 9th speaker

Wins over — Vermont, Rochester, Binghamton, US Military Academy

Wake Forest University (November 20-22)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 4-4
Daniel Lee & Jason Wright — 4-4

Wins over — UC Berkeley, San Francisco State, George Washington, Wisconsin-Oshkosh, Case Western, Missouri-Kansas City, Boston College, Gonzaga

University of Southern California (January 3-5)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 3-3
Daniel Lee & Jason Wright — 3-3

Wins over — Harvard, Texas-Dallas, Missouri State, San Francisco State, Wake Forest

Cal State University at Fullerton (January 7-10)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 4-2
Daniel Lee & Jason Wright — 2-4

Wins over — Berkeley, Whitman, Cal Poly SLO, Liberty, Missouri State, Iowa

US Naval Academy (January 22-24)

Open

John Karin & Daniel Himmelstein — 3-3, 19th seed, finals

Wins over — Liberty, Wake Forest, Clarion, Georgetown, George Mason

JV

Daniel Lee & Jason Wright — 5-1, 3rd seed, semifinals

Wins over — George Mason, Richmond, Appalachian State, South Florida St. Pete, James Madison, Mary Washington

NYC RR at Columbia University (January 29-30)

Open RR

John Karin & Jason Wright — 5-3, 4th place

Wins over — Binghamton, Rochester, San Francisco State, Towson, Weber State

Gotham Debates at John Jay (January 29-30)

Novice

Colleen Brisport & Maxine Adams — 4-2, quarterfinals
Angela Lee & Kevin Chen — 3-3, octafinals

Colleen Brisport — 10th speaker

Wins over — NYU, Monmouth, CUNY, Western Connecticut, Rochester

University of Kentucky (February 5-7)

Open

John Karin & Jason Wright — 4-4

Wins over — Harvard, Dartmouth, Iowa

University of Massachusetts (February 12-13)

Open

Daniel Lee & Daniel Powers — 5-1, 3rd seed, semifinals
Zach Lorsch & Scott Flanz — 4-2, 6th seed, quarterfinals

Daniel Lee — 3rd speaker
Zach Lorsch — 3rd speaker (among JV eligible)
Dan Powers — 6th speaker (among JV eligible)

Wins over — Boston College, Rochester, Columbia, Rutgers-Newark, US Military Academy, CUNY

Novice

Kevin Chen & Spencer Sheaff — 5-1, 2nd seed, finals
Kieran Dunne & Serin Choi — 3-3

Wins over — CUNY, US Military Academy, Western Connecticut, Rochester

Spencer Sheaff — 3rd speaker
Kevin Chen — 10th speaker

NE Regional Championships at Western Connecticut (February 26-27)

Open

Daniel Lee & Jason Wright — 7 ballots, NDT qualified
John Karin & Daniel Himmelstein — 5 ballots

Jason Wright — 2nd speaker
John Karin — 9th speaker

Wins over — Rochester, Dartmouth, Boston College, New School (ballots over Vermont, Binghamton)

JV

Daniel Powers & Colman Stiteler — 2-4

Daniel Powers — 10th speaker

Wins over — University of Massachusetts, US Military Academy

Novice

Angela Lee & Kristina Francillon — 4-2, 5th seed, octafinals
Spencer Sheaff & Kevin Chen — 4-2, 8th seed, quarterfinals
Maxine Adams & Colleen Brisport — 3-3, 14th seed, semifinals

Angela Lee — 2nd speaker
Spencer Sheaff — 9th speaker
Kristina Francillon — 12th speaker

Wins over — CUNY, University of Massachusetts, Western Connecticut, US Military Academy, NYU, New School, Rochester, Binghamton, West Virginia

JV/Novice National Championships (March 4-7)

JV

Zach Lorsch & Dan Powers — 4-3, 19th seed, octafinals

Wins over — US Military Academy, Johnson County, Kansas City, Capital

Novice

Kevin Chen & Spencer Sheaff — 5-2, 10th seed, quarterfinals
Maxine Adams & Colleen Brisport — 3-4

Wins over — Miami, New School, Vermont, Binghamton, CUNY, James Madison, West Virginia, US Military Academy, John Carroll

CEDA Nationals at Binghamton University (March 18-22)

Open

Daniel Lee & Jason Wright — 6-2, 17th seed, octafinals
John Karin & Daniel Himmelstein — 5-3, 52nd seed, triple octafinals

Wins over — Cal State Chico, Towson, Wichita State, Kansas State, Liberty, South Florida St. Pete, Binghamton, Fordham, Wisconsin Oshkosh, USC, George Washington, Oklahoma

NDT at University of Texas-Dallas (March 25-28)